Legenda o kliatbe
V roku 1938 v Žiline je podpísaná dohoda, ktorá neskôr zapríčiní rozpad Československa na Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát. Česká vláda okamžite reaguje stiahnutím korunovačných klenotov naspäť na Pražský hrad do kancelárie prezidenta. Píše sa rok 1941, sme na Pražskom hrade a prezident Emil Hácha odovzdal do rúk 3. najmocnejšieho muža Nemecka – Reinharda Heydricha české korunovačné klenoty.
Heydrich opantaný mocou sa neudrží, v nestráženej chvíli neodolá pokušeniu a nasadí si korunu. Legenda hovorí, že tento okamih Heydrichovej spupnosti sa mu stal osudným. Naplnili sa slová kliatby. Ten, kto si neoprávnene nasadí korunu, do roka umrie neprirodzenou smrťou.
Príbeh Jozefa Gabčíka, rodáka z Rajeckých Teplíc
Narodil sa 8. apríla 1912 v Poluvsí (dnes mestská časť Rajeckých Teplíc). Na základnú vojenskú službu nastúpil 1. októbra 1932. V roku 1939 v Krakove vstúpil do česko-slovenského vojska, kde sa zoznámil s Janom Kubišom. V roku 1940 bol evakuovaný do Spojeného kráľovstva a zaradený do výcviku pre plnenie úloh zvláštneho určenia. Po špeciálnom výsadkárskom a spravodajskom výcviku bol v noci z 28. na 29. decembra 1941 vysadený 10 km od Prahy na území protektorátu Čechy a Morava. Jeho úlohou bolo vykonať operáciu Anthropoid – atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
Dňa 27. mája 1942 o 10:30 sa Heydrich viezol zo svojho sídla na zámku v Panenských Břežanoch na Hradčany. Gabčík a Kubiš čakali na Kirchmayerovej ulici pri zastávke električiek. Nastala chvíľa a... Gabčík s Kubišom si odkladajú bicykle, pripravujú sa do pozícií. Po Kirchmayerovej ulici prichádza auto s Heydrichom – kabriolet bez pancierovania. Gabčík vstupuje do cesty, samopal nevystrelil, zasekol sa (kvôli spriečenému strelivu). Šofér a Heydrich kričia po Gabčíkovi. Kubiš vyberá bombu a hádže smerom k vozidlu. Výbušnina exploduje, Kubiš, zakrývajúc si poranenú tvár, uteká z miesta smerom k bicyklu, berie ho a uniká. Heydrichov šofér prenasleduje Gabčíka. Na mieste zostáva vo vozidle zvíjajúci sa Heydrich, ktorý o niekoľko dní zomiera na následky zranení neprirodzenou smrťou. Kliatba predsa vykonala svoju úlohu.
Dňa 18. júna 1942 nacisti obsadili kostol sv. Karla Boromejského na Resslovej ulici v Prahe. Skoro sedemsto nacistov proti siedmim výsadkárom. Títo odvážni ľudia ukrývajúci sa v podzemnej krypte sa nechceli vzdať, ale spáchali samovraždu. Posledný náboj pre seba. Boli medzi nimi Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jan Hrubý.